Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Ochrony w Lublinie
ul. Krochmalna 4
20-401 Lublin
Telefon:  081 534-81-22

I TY MOŻESZ DO
NAS DOŁĄCZYĆ !!!

PROGRAM UBEZPIECZEŃ GRUPOWYCH

Z dniem 01.06.2018 wystartował program ubezpieczeń grupowych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

02.10.2020

W dniu 02.10.2020 Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Ochrony dołączył do Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych Województwa Lubelskiego. W galerii zostały zamieszczone zdjęcia z tego wydarzenia.

Tniemy ceny kredytu konsolidacyjnego

Szczegóły do zobaczenia w zakładce nowości!

Polski Ład - wniosek PIT-2

Super User
Kategoria:

Zweryfikuj jak najszybciej, czy złożyłeś pracodawcy PIT-2 (jeśli masz prawo). Bez tego twoja zaliczka nie będzie co m-c pomniejszana o 425 zł (1/12 kwoty zmniejszającej podatek). W 2021 to było 43 zł, więc nie było to tak ważne" — pisze na Twitterze Małgorzata Samborska, doradca podatkowy i partnerka w Grand Thornton.

Czym jest PIT-2? To oświadczenie, jakie składa pracownik u pracodawcy do celów obliczana comiesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, wnioskując o stosowanie kwoty wolnej od podatku w wyliczaniu comiesięcznego wynagrodzenia.

Dotychczas PIT-2 nie był formularzem zmieniającym w sposób zdecydowany wysokość comiesięczne pensji, gdyż wysokość kwoty zmniejszającej podatek wynosiła 525,12 zł rocznie, czyli niespełna 44 zł miesięcznie. Od stycznia jest to już 5100 zł rocznie, czyli 425 zł miesięcznie. Różnica jest zatem znaczna i odczuwalna dla naszych portfeli.

Skąd ta zmiana? Polski Ład podniósł kwotę wolną od podatku do 30 tys. zł, a tym samym także kwotę zmniejszającą podatek. Osoby, które nie złożą formularza PIT-2 będą więc odczuwalnie stratne. Ich pieniądze wprawdzie nie przepadną, ale wrócą dopiero po rozliczeniu

Oświadczenie PIT-2 składa się jednorazowo, zazwyczaj przed rozpoczęciem pracy u danego pracodawcy. Osoby zatrudnione w kilku miejscach mogą złożyć PIT-2 tylko w jednej firmie. PIT-2 nie dotyczy też osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych. Wzór wniosku można pobrać ze stron rządowych, pod tym linkiem.

Istotnym szczegółem jest też to PIT-2 mogą składać wyłącznie osoby będące w niższym progu podatkowym, zatrudnione na etacie (stawka podatku 17 proc.). Jeśli ktoś zarabia tak, dużo, że wchodzi w drugi próg podatkowy (32 proc.) - wówczas nie powinien składać deklaracji, gdyż będzie to bezcelowe.