Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Ochrony w Lublinie
ul. Krochmalna 4
20-401 Lublin
Telefon:  081 534-81-22

I TY MOŻESZ DO
NAS DOŁĄCZYĆ !!!

Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.

Super User
Kategoria:

Kodeks Pracy.

 

Art. 84. Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.

W świetle art. 22 § 1 kodeksu pracy pracodawca zobowiązany jest do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem. Odpłatność świadczonych przez podwładnego obowiązków to jedna z elementarnych zasad stosunku pracy.

 

Zaangażowany nie może zrezygnować z prawa do uposażenia. Zakaz ten – określony w art. 84 k.p. – obejmuje zarówno przysługujące mu z góry, z mocy kontraktu o pracę albo innego aktu stanowiącego źródło angażu, świadczenia finansowe, niezaspokojone roszczenia płacowe, jak i pensję należną za pracę już wykonaną.

Z art. 84 k.p. jednoznacznie zatem wynika, że pracownik na umowie o pracę może autonomicznie rozporządzać tylko wynagrodzeniem już wypłaconym.

 

Czytaj więcej: Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.

zgłaszanie przypadków dyskryminacji w pracy lub mobingu przez CHL Konwój Sp. z o. o.

Super User
Kategoria:

Realizując oczekiwania pracowników CHL Konwój Sp. z o.o. zgłoszone do OZ OZZPO w Lublinie dotyczące zgłaszania przypadków dyskryminacji w pracy lub mobbingu, zgodnie z Procedurą antymobbingową przesyłam kontakty do koordynatorów przyjmujących tego typu zgłoszenia, w celu powołania Komisji antymobbingowej uprawnionej do rozpatrywania takich przypadków.

- koordynator wewnętrzny: Pan Michał Pęsiek, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

- koordynator zewnętrzny: Pani Elżbieta Ruszkowska, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;

Umowa zlecenie, a wypadek w pracy

Super User
Kategoria:

Wypadek przy pracy – zarówno dla poszkodowanego, jak i osoby zatrudniającej – jest bardzo stresującą sytuacją, z którą wiąże się wiele formalności. Zleceniobiorcy zazwyczaj obawiają się, że nie mają prawa do zasiłku z ZUS-u z tytułu wypadku, a znowu na zleceniodawcach leży obowiązek poprawnego rozliczenia poszkodowanego. Czy wypadek przy pracy zleceniobiorcy już w pierwszym dniu pracy jest podstawą do wypłaty poszkodowanemu zasiłku?

Czytaj więcej: Umowa zlecenie, a wypadek w pracy

Umowa zlecenie, a L4

Super User
Kategoria:

Płatne L4 przysługuje zleceniobiorcom, którzy dobrowolnie płacą składki na ubezpieczenie chorobowe

Zwolnienie lekarskie pozwala chorym pracownikom spokojnie odpoczywać i wracać do zdrowia bez obaw, że zostanie się całkowicie bez środków do życia. Wysokość, czas wypłacania świadczeń zależą od przyczyny niedyspozycji i innych czynników. Jeśli zleceniobiorca chce być objęty ubezpieczeniem chorobowym, musi złożyć u zleceniodawcy odpowiednią deklarację – przedsiębiorca ma obowiązek zarejestrować ją w ZUS-ie.

Czytaj więcej: Umowa zlecenie, a L4